Egyre több evidencia támasztja alá az összefüggést a migrén és a stroke-ra való fokozott hajlam között. Az összefüggés még hangsúlyosabb 45 évnél fiatalabb, aurás migrénben szenvedő nők esetében. A migrénes fejfájás világszerte rengeteg embert érint, kezelése főként gyógyszerek útján történik, de a kellemetlen mellékhatások és a kívánt hatás esetenkénti elmaradása miatt a betegek egyre gyakrabban fordulnak alternatív megoldások – mint például az akupunktúra – felé.
Az akupunktúra a hagyományos kínai orvoslás egyik fő kezelési módszere, alkalmazása több mint 3000 évre nyúlik vissza, mára már világszerte elterjedt. Hatásosságát migrén esetén több tanulmány is igazolta, bizonyítottan csökkenti a fejfájásos napok számát, hatékonysága még a gyógyszeres kezeléssel is felveszi a versenyt.
Az akupunktúra ezenkívül hatékonynak bizonyult stroke utáni rehabilitációs kezelések kiegészítéseként is, továbbá ischaemiás toleranciát növelő hatásának köszönhetően preventív alkalmazását is alátámasztják a kutatások.
Egy Tajvanban végzett, 19 évet felölelő követéses vizsgálat annak járt utána, hogy az akupunktúrás kezeléseken részt vevő migrénes betegek strokerizikója alacsonyabb-e, mint e gyógymóddal nem élő sorstársaiké.
A kutatáshoz a tajvani nemzeti egészségbiztosítási adatbázis adatait használták, melyben a vizsgált személyek demográfiai és nyugati orvoslással összefüggő adatain kívül a hagyományos kínai gyógyászattal kapcsolatos információk is helyet kaptak. Az adatokat 2000. január 1-jétől újonnan diagnosztizált 20 év feletti migrénes betegektől kezdték gyűjteni, különválasztva az akupunktúrás kezeléseken részt vevő betegek és az alternatív gyógyászattal nem élők adatait. A vizsgálatban nem vették figyelembe azon betegeket, akiknél az első akupunktúrás kezelés és a teljes vizsgálat vége között kevesebb, mint egy év telt el, valamint azokét, akik korábban már elszenvedtek stroke-ot, így végül 1354 akupunktúrás kezelésben részesült migrénes beteg adatait vetették össze az ugyancsak 1354 főből álló, szintén migrénben szenvedő kontrollcsoportéval.
A leggyakrabban előforduló társbetegség a mentális zavar, a magas vérnyomás és a hyperlipidaemia volt. Az átlagos követési idő 13,77 év volt az akupunktúrás kohorszban, míg 9,71 év a kontrollcsoportban.
Az eredmények azt mutatták, hogy az akupunktúrás kezeléseken résztvevő migrénes betegeknek mindkét nem és az összes korcsoport esetében alapbetegségektől függetlenül szignifikánsan alacsonyabb kockázata volt a stroke-ra, mint a nem akupunktúrás kontrollcsoporténak. Az akupunktúrát igénybe vevő, migrénben szenvedő betegekre 1000 főre vetítve 20,76 stroke jutott egy évben, míg a kontrollcsoportban ez a szám 48,38 volt.
Korábbi tanulmányoknak ellentmondóan nemek tekintetében nem volt szignifikáns különbség a strokekockázatban, viszont a hajlam a kor előrehaladtával fokozódott, csakúgy, mint az átlagpopulációban. A magas vérnyomás, koszorúér-betegség, traumás fejsérülés, Parkinson-kór és a mentális zavarok voltak azok a társbetegségek, amelyek fokozták a kockázatot. Az adatok elemzése során arra is fény derült, hogy a gyógyszerszedés dózisfüggő módon mindkét csoportban védőhatásúnak bizonyult.
A tanulmány bizonyítja az akupunktúra hatékonyságát a stroke megelőzésében, még ha a pontos hatásmechanizmus egyelőre nem is ismert, pusztán a migrén és a stroke közös cerebrovascularis etiológiája és patomechanizmusa alapján feltételezték preventív hatását. Jelen állás szerint a migrénes pácienseknek a fokozott strokekockázat ellenére sem javasolják rutinszerűen a preventív gyógyszeres kezelést, de a fenti eredmények tükrében az akupunktúra kiegészítő alkalmazása mindenképp megfontolandó.
Forrás
- Liao CC, Chien CH, Shih YH, Tsai FJ, Li JM. Acupuncture Is Effective at Reducing the Risk of Stroke in Patients with Migraines: A Real-World, Large-Scale Cohort Study with 19-Years of Follow-Up. Int J Environ Res Public Health. 2023;20(3):1690. Published 2023 Jan 17.