A cukorbetegség egy komplex kórkép, melynek kezelésében életmódbeli változtatások és gyógyszeres kezelések széles skálája kaphat szerepet. Az aktuális szakmai iránymutatások fókuszában azok a hatóanyagok állnak, amelyek a glikémiás kontroll mellett kardiometabolikus rizikócsökkentést is kínálnak – így kiemelten a glükagonszerű peptid-1- (GLP-1-) receptor agonisták (1).
Az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség gyakorisága egyaránt nő világszerte. A túlsúly és az elhízás a 2-es típusú cukorbetegség legfőbb befolyásolható rizikófaktorának számít: a túlsúlyosaknál háromszor, míg az elhízottaknál hétszer magasabb a 2-es típusú diabétesz kialakulásának a kockázata, mint a normál testtömegű populációban. Nem meglepő, hogy világszerte a cukorbetegek 90 %-a túlsúlyos vagy elhízott (2).
Az elhízás, különösen a viszcerális zsír felszaporodása, a szénhidrát anyagcsere zavarain túl a kardiometabolikus kórképek kialakulásának kockázatát is fokozza, vagyis számos jelentős morbiditással és mortalitással járó állapot kiindulási pontja (3).
A 2-es típusú diabétesz kezelése több kell legyen, mint a vércukorszint csökkentése!
A 2-es típusú cukorbetegség kezelése holisztikus megközelítést igényel, erre irányítja rá a figyelmet a 2-es típusú cukorbetegek kezelésére vonatkozó, 2022-ben megjelent amerikai és európai ADA/EASD (American Diabetes Association / European Association for the Study of Diabetes) konszenzus jelentés is (1). A cukorbetegség terápiájában a vércukorszint szabályozásán túl a testtömeg, a kardiovaszkuláris rizikófaktorok, a komorbid állapotok és a szövődmények kezelése is fontos.
A komplex diabétesz-terápia részeként nagy hangsúlyt kap a testtömeg kontrollálása, és ma már elfogadott, hogy a 5-15 %-os testtömegcsökkentés valamennyi elhízott 2-es típusú cukorbeteg páciensnél elérendő cél. A fogyásnak számos előnyös hozadéka van: 5-10 %-os testtömeg-csökkenéshez a metabolikus paraméterek javulása köthető, míg 10-15 %-os vagy annál kifejezettebb fogyás már a diabétesz kórlefolyását is előnyösen befolyásolhatja, és remissziót idézhet elő. Vagyis a testtömegmenedzsment hatásai egyértelműen túlmutatnak a glikémiás kontroll javításán, így a fogyáshoz a kardiometabolikus kórképek kockázatának csökkenése és életminőségbeli javulás is köthető (1).
Új hatóanyagok a glikémiás kontrollon túlmutató előnyökkel
A rendelkezésre álló ismeretanyag és az aktuális ADA/EASD konszenzus jelentés alapján fókuszba kerülnek azok a komplex hatásmechanizmusú gyógyszerek, amelyek a vércukorszint kontrollján kívül kardiometabolikus rizikócsökkentést is kínálnak, így a glükagonszerű peptid-1 receptor agonisták (GLP-1 receptor agonisták). A GLP-1 receptoron agonistaként ható gyógyszermolekulák – többek között – glükóz dependens módon fokozzák az inzulin szekréciót, csökkentik a glükagon elválasztását, mérséklik az étvágyat, lassítják a gyomorürülést, javítják a lipidprofilt (4,5).
Összességében: a gyógyszeripari innovációknak köszönhetően az elmúlt 10 évben gyógyszerpiacra került GLP-1-receptor agonisták a glikémiás kontroll biztosítása mellett hozzájárulnak a páciensek testtömeg-csökkentéséhez és a kardiometabolikus rizikó mérsékléséhez (1,4).
GLP-1-receptor agonisták a mindennapi gyakorlatban
A GLP-1-receptor agonisták napjainkban már a magyarországi terápiás gyakorlatban is jelen vannak.
A szemaglutid, liraglutid és dulaglutid hatóanyagok közül kiemelhető a szemaglutid, amely –
RYBELSUS® ▼ tabletta néven – szájon át adható formában is elérhető, szemben az injekciós gyógyszerforma miatt, a betegek egy része által fenntartásokkal kezelt többi GLP-1-receptor agonista készítménnyel (5).
===============================================================================
Referenciák:
(1) Davies MJ et al. Management of Hyperglycemia in Type 2 Diabetes, 2022. A Consensus Report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Diabetes Care 2022;45:2753-2786.
(2) Grant B et al. Managing obesity in people with type 2 diabetes. Clin Med (Lond). 2021;21:327-231.
(3) Raheem J et al. Visceral adiposity is associated with metabolic profiles predictive of type 2 diabetes and myocardial infarction. Commun Med (Lond). 2022;2:81.
(4) Shaefer CT et al. User’s guide to mechanism of action and clinical use of GLP-1 receptor agonists. Postgraduate Medicine 2015;127:818-826.
(5) RYBELSUS® alkalmazási előírás
▼Ez a gyógyszer fokozott felügyelet alatt áll, mely lehetővé teszi az új gyógyszerbiztonsági információk gyors azonosítását. Az egészségügyi szakembereket arra kérjük, hogy jelentsenek bármilyen feltételezett mellékhatást.
A GYÓGYSZER NEVE: RYBELSUS® 3 mg tabletta, RYBELSUS® 7 mg tabletta, RYBELSUS® 14 mg tabletta.
MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL: RYBELSUS® 3 mg tabletta: 3 mg szemaglutidot* tartalmaz tablettánként. RYBELSUS® 7 mg tabletta:
7 mg szemaglutidot* tartalmaz tablettánként. RYBELSUS® 14 mg tabletta: 14 mg szemaglutidot* tartalmaz tablettánként.
*humán glükagonszerű peptid-1-analóg (GLP-1-analóg), rekombináns DNS-technológiával Saccharomyces cerevisiae sejtekben előállítva.
GYÓGYSZERFORMA: Tabletta. RYBELSUS® 3 mg tabletta: Fehér vagy világossárga, ovális alakú tabletta (7,5 mm × 13,5 mm), az egyik oldalán „3”, a másik oldalán „novo” mélynyomású jelzéssel. RYBELSUS® 7 mg tabletta: Fehér vagy világossárga, ovalis alakú tabletta (7,5 mm × 13,5 mm), az egyik oldalán „7”, a másik oldalán „novo” mélynyomású jelzéssel. RYBELSUS® 14 mg tabletta: Fehér vagy világossárga, ovális alakú tabletta (7,5 mm × 13,5 mm), az egyik oldalán „14”, a másik oldalán „novo” mélynyomású jelzéssel.
A készítmény rendelése előtt kérjük, olvassa el a hatályos teljes alkalmazási előírást!
A hatályos alkalmazási előírás teljes szövege megtalálható az Európai Gyógyszerügynökség honlapján:
https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/rybelsus#product-information-section
Megjegyzés: A link a készítmény oldalára mutat. A magyar nyelvű alkalmazási előírás ezen az oldalon a Product information rész első lenyíló listájában (Other languages) érhető el.
Feltételezett mellékhatások bejelentése: A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az alábbi elérhetőségek valamelyikén keresztül: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ; Postafiók 450, H-1372 Budapest; honlap: www.ogyei.gov.hu; elektronikus bejelentő form: https://mellekhatas.ogyei.gov.hu/; e-mail:adr.box@ogyei.gov.hu
TÁMOGATÁSSAL ÉS ÁRRAL, VALAMINT A RENDELHETŐSÉGGEL KAPCSOLATOS INFORMÁCIÓ:
A RYBELSUS® 3 mg tabletta, a RYBELSUS® 7 mg tabletta és a RYBELSUS® 14 mg tabletta osztályozási besorolása: „V” – orvosi
rendelvényhez kötött gyógyszer. Bővebb információért olvassa el a gyógyszer alkalmazási előírását! A RYBELSUS® 3 mg tabletta gyógyszerkészítmény bruttó fogyasztói ára: 36 071 Ft, tb-támogatás: 25 250 Ft, térítési díj: 10 821 Ft Eü. 70 1. pont szerinti rendelés esetén. A RYBELSUS® 7 mg tabletta és a RYBELSUS® 14 mg tabletta gyógyszerkészítmény bruttó fogyasztói ára: 39 407 Ft, tb-támogatás: 27 585 Ft, térítési díj: 11 822 Ft Eü. 70 1. pont szerinti rendelés esetén.
Az anyag lezárásakor hatályos NEAK ár- és támogatási adatok alapján.
A RYBELSUS® a Novo Nordisk A/S, Dánia védjegye.
© 2024 Novo Nordisk A/S
HU24RYB00042 | 2024-09-18
Novo Nordisk Hungária Kft.
1117 Budapest, Buda-part tér 2.
Tel: 06-1-325-9161, fax: 06-1-325-9169
www.novonordisk.hu
Mellékhatás-jelentés esetén:
safety-hu@novonordisk.com