Az e-cigaretta orális mikrobiomra gyakorolt hatása nem teljesen ismert. Manas Dave, a University of Manchester tudósa és munkatársai, a Brit Fogászati Társaságnak a Nature szaklaphoz tartozó folyóiratában nemrég publikált keresztmetszeti összehasonlító vizsgálatukban a szájüregi mikrobiom összetételt vizsgálták az e-cigarettát használók és nemdohányzók esetében.
Az elektronikus cigaretták különböző méretűek lehetnek, a legtöbbnek van akkumulátora, fűtőeleme és folyadéktároló egysége. Ezek az eszközök újratölthető (nyílt) vagy zárt rendszerben különböző nikotinkoncentrációjú folyadékot tartalmaznak, adott esetben különböző ízesítő anyagokkal,
Az e-cigarettáknak a szájüregi mikrobiomra gyakorolt hatása nem teljesen tisztázott, de újabb kutatások összefüggést mutattak ki az e-cigaretta használata és a gyakoribb candidiasis között. Ennek a keresztmetszeti összehasonlító vizsgálatnak az volt a célja, hogy összehasonlítsa az e-cigarettát használók és a nemdohányzók szájüregi mikrobiomját.
Módszerek
A szerzők keresztmetszeti összehasonlító tervezést alkalmaztak a nyál, valamint a kilélegzett lehelet kondenzátum felhasználására összpontosítva, hogy kimutathassák a gyermekek e-cigaretta gőzével szembeni passzív kitettségét. A résztvevőket a helyi közösségből választották ki, kényelmi mintavétellel, olyan fogyasztókat megcélozva, akik naponta használtak e-cigarettát zárt térben gyermekek jelenlétében. Az elsődleges célkitűzés a szájüregi mikrobiom változásának detektálása volt, az e-cigaretta használata kapcsán. A résztvevőket az e-cigaretta használói státuszuk alapján csoportokra osztották. Ezen csoportokat tovább bontották a kizárólag e-cigaretta használó, vagy hagyományos cigarettát is szívó résztvevők szerint. Az adatgyűjtésben különböző helyekről vett szájüregi mikrobiom-minták szerepeltek.
Eredmények
Összesen 36 felnőtt vett részt a vizsgálatban (18 e-cigaretta használó és 18 nemdohányzó). Az e-cigaretta használó kohorsz 55,6%-át a kettős felhasználók tették ki (e-cigaretta és hagyományos cigaretta használók). A bioinformatikai feldolgozást követően 3901 operatív taxonómiai egységet (OTU) azonosítottak,- ez az organizmusok csoportosítását jelenti a gének hasonlósága alapján,-. A genetikai könyvtárak méretei között jelentős különbség volt az e- cigarettát fogyasztókat a nem vaperekkel összehasonlítva. A feldolgozás után 241 OTU felelt meg az elemzés céljára.
A mikrobiom diverzitásában nem volt szignifikáns különbség az e- cigarettát használók és a nemdohányzók között. A statisztikai teszt (PREMANOVA) azonban a Bray-Curtis és Jaccard távolságok alapján szignifikáns különbségeket mutatott a mikrobiom összetételében, mely alapján eltérő szájüregi mikrobiális összetétel volt az e- cigaretta használók és a nemdohányzók között. (Bizonyos Veillonella nem osztályozott fajainak relatív gyakoriságát találták szignifinkánsan magasabbnak k a vapereknél a nem vaperekhez képest (p = 0,04)).
A kettős felhasználóknak magasabb volt az alfa diverzitása, és számos OTU nagyobb valószínűséggel volt jelen, mint a kizárólagos e-cigaretta használóknál, ami azt jelzi, hogy a hagyományos és az e- cigaretta együttesen befolyásolhatja bizonyos taxonok jelenlétét a szájüregi mikrobiomban.
Következtetések
Ez a tanulmány az e-cigaretta aeroszoljának a szájüregi mikrobiomra gyakorolt hatását vizsgálta, és nem talált szignifikáns különbséget a mikrobiom diverzitásában az e-cigaretta használók és a nemdohányzók között.
Azonban szignifikáns különbséget figyelt meg a mikrobiális flóra összetételében, mivel az e-cigaretta használóknál nagyobb volt a Veillonella fajok relatív gyakorisága a nemdohányzókhoz képest. Az eredmények továbbá arra utalnak, hogy a dohányzással együtt az e-cigaretta használat befolyásolhatja a szájüregi mikrobiom összetételét és diverzitását – a klinikai következmények azonban nem egyértelműek. A szerzők felhívják a figyelemet arra, hogy a kutatásnak számos korlátja van: a minta mérete, a kényelmi mintavétel és a szekvenálás korlátai.
További kutatásokra van szükség ahhoz, hogy megismerjük a szájüregi mikrobiom hosszú távú változásait és annak klinikai következményeit az e-cigaretta használatával kapcsolatban.
Forrás:
Dave, M. EBD spotlight: The impact of vaping on the oral microbiome. BDJ Team 11, 174–175 (2024). https://doi.org/10.1038/s41407-024-2621-3
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.